Translate (μεταφραση)

Κυριακή 23 Νοεμβρίου 2014

Έτσι απλά...Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 80-55

Χωρίς να βρει σθεναρή αντίσταση ο  Ολυμπιακός υπερίσχυσε του ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ, επικρατώντας με 80-55

στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός(με ηγέτη τον Σπανούλη), φρόντισε να δείξει τις διαθέσεις του, αφήνοντας τους παίκτες του δικεφάλου απλά να παρακολουθούν τη σταδιακή αύξηση της διαφοράς. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν αποκτήσει μια απόσταση πέντε πόντων (18-13), χτίζοντας τη βάση για τη συνέχεια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν και πάλι αισθητά καλύτερος χωρίς να ανεβάσει στροφές. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να έχουν αυξήσει τη διαφορά στους 9 πόντους (40-31).

Κι αν στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου κρατούσε τα προσχήματα, δεν συνέβη το ίδιο και στη συνέχεια όταν οι ερυθρόλευκοι "καθάρισαν" με συνοπτικές διαδικασίες την υπόθεση νίκη.

Καθοριστικότερη όλων ήταν η τρίτη περίοδος του αγώνα, όταν το επιμέρους σκορ έφτασε στο 26-11. Ο ρυθμός στο 4ο δεκάλεπτο έπεσε με τα τελευταία λεπτά να αποκτούν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-31, 66-42, 80-55

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 7 (1), Χάντερ 10, Ντάνστον 3, Σπανούλης 15 (1), Ντάρντεν 11, Σλούκας 5 (1), Λαφαγέτ 8 (2), Μουράτος, Χριστοδούλου, Αγραβάνης 11 (2), Μάντζαρης 10 (3), Καββαδάς.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 6, Λιάπης 2, Χαραλαμπίδης 12 (1), Κάρτερ 10 (2), Κακαρούδης 4, Τσόχλας 5 (1), Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 2, Κωττας, Όντουμ 1, Βον 2, Σαλούστρος 6.